sobota 16. ledna 2016

Proč vzniká jízdotéka.cz?

Několik let jsme s přítelkyní využívali služeb Jízdomatu i facebookových skupin pro spolujízdu. Jízdomat nám díky přehlednosti, e-mailovým upozorněním a hodnocení řidičů i spolucestujících vyhovoval víc.

10. ledna nám od Jízdomatu přišel docela nadějný e-mail, že můžeme očekávat velké změny. Ty Jízdomat slavnostně zveřejnil 13. ledna, ale radost nám neudělal. Jízdomat končí, protože ho koupila společnost BlaBlaCar. Neklesali jsme na mysli, založili jsme si tam účet a převedli naše hodnocení.

Během registrace a vytváření účtu nás zarazilo několik věcí: například to, že blablacar schvaluje profilovou fotku, která musí být podobná jako na pasu.

Narazili jsme i na několik technických problémů při používání, zvláště s opětovným přihlašováním, někdy bylo nutné vymazat cookies, nebo použít anonymní okno. 

Překvapila nás absence opakovaných jízd, složitého zadávání míst, kterými budeme projíždět a hlavně regulování ceny jízdného.

Není například možné vypsat jízdu ze severu Prahy a jako další možnost nástupu dát například Opatov, aniž bych si účtoval 23 korun za cestu na Opatov. Dal jsem tedy tyto informace do komentáře a zjistil jsem, že komentář k jízdě také musí blablacar schválit.

Ale dávali jsme blablacaru pořád šanci dokud jsme nezačali zjišťovat jak funguje v zahraničí a nedozvěděli se o poplatcích, které účtuje ke každé jízdě. Ty neúčtují v prvních měsících v novém státě (je možné je vidět při rezervaci jízdy).

Výňatek z podmínek užití BlaBlaCaru
V tomto bodě jsme se rozhodli začít hledat nějaké jiné řešení kromě facebookových skupin (autostop.cz, spolujízda.cz, ...), ale ani jeden z těchto portálů nám nevyhovoval (jsou neintuitivní, zahrnují pouze malou komunitu, nemají mobilní aplikaci, ...). 13. leden pro nás končil smutkem nad ztrátou Jízdomatu (nemluvě o vtíravém pocitu, že nás Jízdomat zradil a prostě prodal).

Další den, kdy jsme se oba vztekali nad blablacarem (oba jsme v pátek měli v plánu cestovat - jako řidič i spolucestující) nás napadlo zkusit najít nějaký open-source projekt (volně použitelný, např. jako WordPress), který by bylo možné převzít a udělat nový jízdomat.

A našli jsme ho! Viz http://icare.diowa.com/

Na první pohled se nám líbila intuitivnost a provedení, i když spoustu věcí bude třeba předělat a dodělat.

A tak jsme založili Jízdotéku.cz, která má být nástupcem Jízdomatu. Víme, že to bude stát hodně energie a že to sami rozhodně nedokážeme, proto se snažíme oslovovat další bývalé uživatele Jízdomatu a spolu vybudovat to, o co jsme přišli.

Žádné komentáře:

Okomentovat