pondělí 18. ledna 2016

Alternativy Jízdotéky.cz

Na základě mnoha dotazů a reakcí na naše příspěvky jsme se rozhodli sepsat důvody, proč tvoříme nové řešení a nechceme upravovat (nebo se zapojit) do některého ze stávajících.

Co vlastně existuje?

Tímto vás zveme ke zkoušení alternativ, nejde nám o to, abychom zuřivě propagovali náš projekt, ale aby existovala svobodná a nekomerční náhrada Jízdomatu.

Zkoušeli jsme následující:
www.waybook.cz
Některé z nich jsme zavrhli hned kvůli naprosto nevyhovujícímu designu, jiné nevyhovovaly funkčně. Upravovat existující projekt není vždycky úplně nejlepší cesta, protože pokud by změn mělo být opravdu hodně a zasahovaly by hluboko do struktury, je v takových situacích snazší napsat celý projekt znovu kvůli čistotě, přenositelnosti kódu, bezpečnosti a budoucí kompatibilitě - např. s androidími a ios aplikacemi.

Jaká je nejlepší současná alternativa?

odvozautom.sk
Nejvíce se nám líbil odvozautom.sk, který momentálně funguje hlavně na Slovensku (i přes obdobné odkoupení jazdomatu.sk). Nelíbí se nám ovšem skutečnost, že ho vlastní komerční firma PCpro, s.r.o (ta se mimochodem zabývá lisováním plastů, výpočetní technikou a tiskem propagačních materiálů), která dle podmínek použití může kdykoliv udělat totéž, co udělal Jízdomat - prodat databázi uživatelů, nebo jednoduše ukončit svoji činnost.

My nevytváříme program od nuly, ale upravujeme existující projekt, který je v podobném stavu, jako například odvozautom.sk. Z tohoto hlediska bychom si moc nepomohli velkými úpravami žádného z existujících portálů, a to ani nemluvíme o složitém domlouvání s autory.

Jaký je náš plán?

Jak jsme psali v prvním článku na blogu, chceme především vytvořit nekomerční řešení, u kterého se nebude opakovat stejný scénář jako u Jízdomatu. Proto chceme, aby naši budoucí uživatelé byli co nejvíce zapojeni do provozu, organizace a rozhodování o běhu Jízdotéky. Chceme, aby uživatelé věděli, že tvoří portál sami pro sebe, dle svých požadavků a podmínek.

Chceme být co nejvíce transparentní (od účetnictví přes použité technologie až po zdrojový kód samotných aplikací) - ale rozhodně nebudeme zveřejňovat data uživatelů.

Pokud máte pocit, že naše snaha má smysl, budeme vděční za pomoc, nebo sdílení našich odkazů a brzkého vyzkoušení naší služby.

Žádné komentáře:

Okomentovat